Jasnogórskie Czuwanie 2023 – podsumowanie i podziękowania

31 października 2023

Podsumowanie i podziękowanie – 38. Jasnogórska Noc Czuwania za Polskich Emigrantów i ich Duszpasterzy. W piątek wieczorem, 20 października, tradycyjnie przybyliśmy do Matki Bożej Częstochowskiej, Maryi Królowej Polski i Królowej Polonii Zagranicznej, żeby odnieść nasze życie do Boga. To znaczy: powierzyć Mu nasze sprawy, omodlić intencje i potrzeby, podziękować za wszelkie dobro, przeprosić za błędy i upadki, poprosić o błogosławieństwa na codzienny trud. A wszystko to za wstawiennictwem Matki, która nas zna. Bogu niech będą dzięki za to nasze modlitewne spotkanie!

Było nas prawie 1000 osób, Polaków z całego świata i naszych polskich parafii, prowadzonych przez Księży Chrystusowców, ale też stamtąd, gdzie posługują Siostry Misjonarki Chrystusa Króla. W tym roku pielgrzymi przybyli z Goleniowa, Pyrzyc, Władysławowa, Szczecina Podjuch, Szczecina Zdrojów, Chociwla, Dobrzan, Ziębic, Poznania Umultowa, Marianowa, par. św. Józefa w Stargardzie, z Tarnowa i Krakowa (pod opieką Sióstr Misjonarek) oraz naszych nowych parafii z diecezji opolskiej: z Polskiej Cerekwi i Modzurowa. Bardzo licznie przybyła Polonia, szczególnie zorganizowane grupy z Niemiec – z Wuppertalu, Leverkusen, Remscheid, Bochum, Kolonii, Duisburga, Dusseldorfu, Oberhausen, Braunschweigu, a także z Mińska na Białorusi i Budapesztu na Węgrzech. Przybyło też wiele osób we własnym zakresie: w tym z Karwi, Łososiny Dolnej czy Manchesteru w Anglii. Dziękujemy Wam za obecność i wspólną modlitwę! Łączyliśmy się też z grupą kilkuset tysięcy Polaków na całym świecie za pośrednictwem mediów elektronicznych – transmisji w TV Trwam, Radiu Maryja, Radiu Jasna Góra i poprzez relację online na kanale youtube Klasztoru Jasnogórskiego. Dziękujemy Wam za modlitewną łączność i duchowe wsparcie!

W tym roku szczególnie modliśmy się o beatyfikację Czcigodnego Sługi Bożego, kard. Augusta Hlonda, w 75. rocznicę jego śmierci, która przypadła w niedzielę, 22 października. Noc Czuwania odbyła się pod hasłem: „By nowe życie polskie natchnęło się prawdą i miłością”. To słowa Kardynała Augusta Hlonda z Modlitwy za Polskę, wypowiedzianej w Lourdes, 19 listopada 1940 r. Prośba do Matki Najświętszej, wyrażona w czasie wojny, ale bardzo dziś aktualna. Do tych słów nawiązali Nowicjusze Towarzystwa Chrystusowego wraz z Formatorami w modlitwie różańcowej przed Apelem Jasnogórskim; Przełożony Generalny Towarzystwa Chrystusowego, ks. Krzysztof Olejnik SChr podczas rozważania Apelowego, klerycy WSD TChr i Siostry Misjonarki Chrystusa Króla podczas rocznicowych nabożeństw po Apelu, a także ks. bp Piotr Turzyński w homilii, którą wygłosił podczas przewodniczenia uroczystej Eucharystii o godz. 23.00 czasu polskiego. Bardzo dziękujemy Siostrom Misjonarkom, które licznie uczestniczyły w Czuwaniu – wraz z Przełożoną Generalną, Matką Ewą Kaczmarek MChr – m.in. za przygotowanie nabożeństwa i śpiewu podczas Eucharystii (s. Sylwia Marciniak MChr!).

Dziękujemy serdecznie Ks. Biskupowi Piotrowi Turzyńskiemu, który był z nami tej nocy jako właściwy człowiek na właściwym miejscu – jest Delegatem Konferencji Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa emigracji polskiej. Dziękujemy też za błogosławieństwo i piękne słowa pozdrowień, skierowane do nas przez Księdza Prymasa, abp. Wojciecha Polaka oraz Przewodniczącego KEP, ks. abp. Stanisława Gądeckiego prosto z obrad Synodu Zwyczajnego w Watykanie. Zapewnili nas o swojej modlitwie i wsparciu. Pozdrawiał nas też Biskup miejsca, Pasterz diecezji częstochowskiej, abp Wacław Depo.

Podczas Jasnogórskiej Nocy Czuwania u Matki Bożej, powierzaliśmy Jej wstawiennictwu wszystkie intencje modlitewne, nadesłane przez polskich emigrantów i ich rodziny z całego świata. Omadlaliśmy je podczas nabożeństw i uroczystej Eucharystii – kapłani ofiarowali Bogu intencje napisane, przesłane, wypowiedziane, w różny sposób nam przekazane oraz te, które wynikają z aktualnych potrzeb i problemów emigrantów i ich rodzin. Znamy je jako polonijni duszpasterze. Niesiemy je przed Tron samego Boga, za wstawiennictwem Maryi Królowej Polonii Zagranicznej.
Serdeczne podziękowania dla wspaniałej młodzieży i ich duszpasterzy z parafii św. Ottona w Pyrzycach i parafii św. Józefa w Stargardzie za poprowadzenie dwóch nocnych nabożeństw: „natchnieni prawdą” i „natchnieni miłością” – zgodnie ze słowami kard. Augusta Hlonda. A także Ks. Rektorowi, klerykom i diakonom Seminarium Towarzystwa Chrystusowego za wykonany ogrom pracy organizacyjnej i logistycznej, przygotowanie i prowadzenie liturgii, nabożeństw i Drogi krzyżowej o godz. 2.00 w nocy.

Trzeba dodać, że przed nocą czuwania, o godz. 18.30 w Auli o. Kordeckiego, odbył się Wieczór Czuwania Jasnogórskiego 2023, podczas którego duszpasterze i młodzież z parafii Chrystusowców zaprezentowała nasze działania w ramach Spotkań Formacyjnych Młodych, które organizujemy w całej Europie: SFM Emaus w Niemczech (opowiadał i przedstawiał ks. Bogdan Renusz SChr, prowincjał niemiecki; od 16 lat koordynator tych spotkań), SFM Kana we Francji (opowiadał Duszpasterz powołań) oraz SFM Góra Tabor w Polsce (opowiadała polska młodzież SFM i ks. Roman Melnyk SChr, koordynator tych spotkań w Polsce). Dziękujemy! Śpiewająco przedstawili się też pielgrzymom Nowicjusze Towarzystwa Chrystusowego – dziękujemy im i ich Przełożonym! Ks. proboszcz Marek Nikiel SChr opowiadał nam też o swoich doświadczeniach początków pracy w naszych nowych parafiach w diecezji opolskiej: w Polskiej Cerekwi i Modzurowie. Była z nim młodzież i liczna grupa pielgrzymów, 40 osób! Dziękujemy! Ten wieczór czuwania nazwaliśmy: „W najlepszym Towarzystwie” i w przyszłym roku wrócimy do tej formuły spotkania.
Szczególne podziękowania p. Marcinowi z Dom Pielgrzyma „Przystanek Wiara” Częstochowa, ul. Radomska 25, za nieocenioną pomoc logistyczną i duchowe wsparcie.

Zdjęcia na facebooku Duszpasterstwo Powołań Braci i Księży Chrystusowców.